Kişisel bilgiler çalındı gitti, ne yapılabilir?

Duymayan kalmamıştır sanırım: Yaklaşık 50 milyon TC vatandaşının kişisel bilgileri internet ortamında paylaşıldı, yayınlandı. Tamam, bu olay çok yeni değil ve veriler 2008’den ama yeni olan şey, bu birkaç gündür verilere ulaşmanın artık çok kolay oluşu. 

İnanılır gibi değil ama BBC’nin bu haberine göre Türkiye’nin İçişleri Bakanı “endişeye gerek yok”, Ulaştırma Bakanı da “haber değeri yok” demiş bu vaziyet için. Sanırım durumun vehametinin farkında değiller. Bu konudaki haberlere bakılırsa, 1.5 GB büyüklüğündeki “SQL” uzantılı veritabanı Torrent sitelerinde bir zamandır servis ediliyor. Azıcık SQL bilgisi olan biri kolayca 50 milyon TC vatandaşının kimlik ve adres bilgilerine ulaşabilir.

Önümüzdeki günderde dolandırıcılık faaliyetleri artabilir, insanlar sizin isminizle bankaları arayabilir, güvenlik sorularını rahatlıkla cevaplayabilirler; ne de olsa hem anne hem baba adınız, doğum yeri ve tarihiniz, kimlik numaranız ve adresiniz ortalıkta dolaşıyor, onların hizmetinde.

Bana göre bu, Türkiye’nin başına gelen en kötü şeylerden. Çok ciddi! Zarar görenler bence İçişleri Bakanlığı’nı mahkemeye vermeli. Kişisel bilgilerin mahremiyetine hem ulusal ve uluslararası yasalar atıfta bulunuyor. Sorumluları bir an önce bulmak lazım. Bu sızdırmaları yapanlar ve güvenlik ihmalinde payı olanlar ağır cezalara çarptırılmalı. Zamanında bütün seçmen listesini kendi web sitesine koyan CHP de büyük bir ceza almalı. Hala neden kimse bu konuda işlem yapmadı, anlamak mümkün değil!

Kimlik ve pasaportların da değiştirilmesini gerektireceği için, her kadar sancılı bir süreç olacaksa da, devlet, vatandaşına yeni TC kimlik numarası vermeli. Şakası yok bu işin ve bu sızdırmanın telafisi çok maliyetli olacak.

Adres bilgilerinin de detaylar arasında olması bu işin en zor ve korkunç tarafı. Düşünsenize, 50 milyon kişinin adresi yalnızca isim ve soyisim girilerek kapı numarası detayına kadar şu anda internette bulunabiliyor! Çözüm kolay değil ama şöyle bir şey yapılabilir: İngiltere’de posta kodu yalnızca dar bir alan içindir, en fazla bir düzine haneye ve genelde sokağın yalnızca bir tarafına özgüdür, yani karşı komşunuzun posta kodu muhtemelen sizinkinden farklı olur. Bu “dar-kapsamlı” posta kodları öyle Türkiye’deki gibi bütün beldeyi veya ilçeyi kapsamaz. Türkiye de yavaştan bu sisteme geçebilir, herkesin adres bilgisi kısmına bu dar bölgeye spesifik yeni posta kodları eklenebilir. Böylece adresin diğer kısmını bilip de bu yeni posta kodunu bilmeyen bir telefon dolandırıcısına mesela bankaların servis yapması engellenmiş olur.

Bilgisayarlarında, web istelerinde, sosyal medyada vesaire hala kendisinin veya yakınının doğum gününü şifre olarak kullanan varsa bunu çabuk değiştirmeli. Tedbir ve aksiyon zamanı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *